Andrychów, Poland

Miernik parametru ESR kondensatorów elektrolitycznych

ESRMet1

 

   Często w praktyce serwisowej przy naprawach sprzętu RTV oraz sprzętu komputerowego zachodzi potrzeba stwierdzenia czy dany kondensator elektrolityczny pracujący w urządzeniu jest sprawny -czy jego parametry nie odbiegają od prawidłowych.

Parametrami które w pierwszym przybliżeniu charakteryzują kondensator elektrolityczny i mogą podlegać nieniszczącym pomiarom są: pojemność kondensatora oraz Szeregowa Ekwiwalentna Rezystancja ESR (Equivalent Series Resistance).

Mikroprocesorowe sterowanie typu SVM silnikami indukcyjnymi -moja praca magisterska

silnikTemat mojej pracy dyplomowej było stworzenie mikroprocesorowego sterownika który mógłby w sposób wektorowy sterować trójfazowym silnikiem indukcyjnym. Sterownik ten w założeniu miał być oparty na nisko kosztowym mikrokontrolerze 8-bitowym.

Do tego zastosowania okazał się być przydatny mikrokontroler AVR AT90PWM3. Dysponuje on trzema komplementarnymi kanałami PWM z możliwością ustalenia czasów martwych kluczy. Algorytm sterujący został oparty o notę aplikacyjną AP0803620 firmy Infieon Technologies (2005r.). Polegał on na wykorzystaniu metod tablicowych do generacji wypełnień przebiegów PWM. Program mikrokontrolera dodatkowo do sterowania silnikiem wykorzystywał charakterystykę U/f silnika z podbiciem napięcia dla niskich prędkości obrotowych(generowanych częstotliwości). Sterownik komunikował się z komputerem PC po RS232. Aplikacja na PC sterowała prędkością obrotową oraz zwrotnie ją mierzyła rysując jej wykres w czasie.

 

Naprawa pralki SAMSUNG WF80F7E3P6 EcoBubble

PralkaSamsungWF80

   Pralkę SAMSUNG WF80F7E3P6 z funkcją EcoBubble zakupiliśmy w czerwcu 2013 roku- koszt to ponad 1500 zł. Wydawał się to niezły wybór z uwagi na 8 kg wsadu, czytelność wyświetlacza i łatwość obsługi. Niestety w połowie maja 2017 -czyli po około 4 latach pracy przytrafiła się awaria (gwarancje producenta to 3 lata). Pralka przez ten czas obsługiwała 2 osoby co też może powiedzieć coś o obciążeniu pracą tego sprzętu. Pominę w tym miejscu swoje wywody o jakości współcześnie produkowanych sprzętów i o wpływie ekonomistów na trwałość urządzeń.

   Usterka która wystąpiła polegała na tym,  że elektrozawór na wejściu do pralki nagle podczas końcówki prania otworzył się i zaczął znów napełniać pralkę. Pralka zaczęła zgłaszać błąd OE, piszczeć i próbować wypompowywać napływającą wodę jednak wydatek pompy okazał się niewystarczający i poziom wody w bębnie zaczął rosnąć. Konieczna więc była moja interwencja i zakręcenie zaworu na doprowadzeniu wody do pralki. W całej sytuacji było tyle szczęścia, iż żona zauważyła a ja zadziałałem na czas bo mogło skończyć się zalaniem.

Wyświetlacz widmowy

WyswWidmowy

 Wyświetlacz widmowy to ciekawe urządzenie z kategorii gadżetów które służy do wyświetlania napisów oraz obrazów. Wyświetlacz taki zbudowany jest z ułożonych w pasek diod LED umieszczonych na powierzchni bocznej walca bądź na promieniu koła. Obrazy tworzone są podczas wirowania obiektu, poprzez zapalanie w odpowiednich chwilach czasu diod LED tak by kolejne ich „rozbłyśnięcia” tworzyły pożądany kształt obrazu lub kroju czcionek tworzących napis. Cała „zabawa” opiera się na fakcie, iż ludzkie oko cechuje się sporą bezwładnością pozwalającą na rejestracje ok 25 obrazów na sekundę.

Projekt sterownika serwa

SerwoControlFoto1

 

Układ sterownika serwo służy do zadawania  impulsów sterujących do sterownika  KINCO FD422. Sterownik KINCO współpracujący z silnikiem sprzężonym z przekładnią 20:1 skonfigurowany jest tak, iż po podaniu 2500 impulsów na wejście PUL wałek przekładni wykonuje jeden pełen obrót.

 

 

Recenzja płyty KAmeLeon STM32L4

Kameleon01

 

Niedawno otrzymałem płytę KAmeLeon STM32L4 …jako zwycięzca konkursu na jej nazwę otrzymałem ją za darmo od KAmami. Czekałem na nią trochę jak ojciec czeka na dziecko…długo i bez większego wpływu na to co się otrzyma. Otrzymałem więc choć się nie powinno, postanowiłem zajrzeć darowanemu Kameleonowi w zęby.

Generator impulsów o krótkim czasie narastania i pomiar pasma oscyloskopu

ds1052eDobrych kilka lat temu zakupiłem dla swoich elektronicznych poczynań oscyloskop cyfrowy RIGOL DS1052E. Wybór padł na tę właśnie chińską konstrukcję gdyż jak się okazało pozwalała ona na przerobienie jej w łatwy sposób na wersję 100MHz (oryginalnie oscyloskop ten charakteryzował się 50MHz pasmem przenoszenia). W ten sposób przez niedopatrzenie chińskich programistów w nieco tańszy sposób można było pozyskać oscyloskop charakteryzujący się całkiem niezłymi parametrami za przystępne pieniądze.

Projekty płyt drukowanych

PCBico2

 

 

   Częścią właściwie każdego poważniejszego projektu urządzenia elektronicznego jest projekt płyty drukowanej (PCB). Jako, że kilka projektów płytek udało mi się już w swojej praktyce inżynierskiej zrealizować, a nie każdy mogę lub chcę przedstawiać wdając się w ich szczegóły techniczne, przedstawiam kilka fotek takich płyt w formie galerii.

 

 

Projekt hardwaru modułu pomiaru prądu/napięcia z magistralą CAN

CurrCAN fullPrzypadło mi niedawno w udziale projektować część sprzętową układ którego założenia projektowe były następujące:

Program do obliczenia równania kierunkowego prostej

ProstaIlustracjaCzasem zachodzi potrzeba do określania równania kierunkowego prostej na podstawie należących do niej dwóch punktów o znanych współrzędnych. Można to uczynić na piechotę  tworząc odpowiedni układ równań bądź prościej, posługując się odpowiednimi gotowymi wzorami na współczynniki a i b. 

Moduł wejść-wyjść po magistrali CAN

   Założeniem projektu było stworzenie modułu wejść- wyjść analogowych komunikującego się po sieci CAN, któy mógł by być modułem zewnętrznym sterownika PLC.

Moduł ten wyposażony w cztery wejścia napięciowe: 2x 0-5V oraz 2x 0-10V. Posiara również dwa wyjścia analogowe 0-10V oraz dwa optoizolowane wyjścia PWM z tranzystorem MOSFET w układzie OD w stopniu końcowym (umożliwiające bezpośrednie sterowanie mocą niewielkiego odbiornika typu grzałka czy żarówka). Dla sygnału PWM dodatkowo oprócz zmiany wypełniania można było wybrać za pomocą komendy po magistrali CAN częstotliwość nośną (jedną z kilku predefiniowanych) oraz rozdzielczość.

OpenTherm Adapter

Zlutowana PCB

 

OpenTherm Adapter to shield przeznaczony do połączenia z modułem Wemos D1 ESP8266. Umożliwia on stworzenie termostatu sprzęgniętego z systemem Home Assistant pozwalającego na sterowanie kotłem gazowym lub innym urządzeniem grzejnym wyposażonym w magistralę OpenTherm.